Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Windą do lasu…….”, kolejne spotkanie w Nadleśnictwie Babki

Data publikacji: 2021-07-03

Dnia 24 czerwca 2021 r., o godz. 10.00 studenci Grodziskiego Stowarzyszenia UTW zebrali się przy siedzibie PROMESSA, aby autokarem udać się na spotkanie z przyrodą.  To nasze kolejne uczestnictwo w projekcie „Windą do lasu – kampania edukacyjno – informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych…..”, do którego to projektu z propozycją współpracy i udziału w nieodpłatnych zajęciach edukacyjnych, zwrócił się do nas  Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Poznaniu.

Pierwszy przystanek był w Rogalinie, gdzie czekali na nas Nadleśniczy Robert Okińczyc, reprezentujący Lasy Państwowe oraz Wiceprezes Zarządu SI i TLiD Pani mgr Maria Szeląg.

Po wzajemnych powitaniach, w pięknej scenerii Pałacu w Rogalinie wysłuchaliśmy wiele ciekawostek z ust p. Nadleśniczego Roberta Okińczyc, który w bardzo barwny sposób przytoczył wiele spraw związanych                     z zarządzaniem i gospodarką lasami państwowymi, poszerzając tym naszą wiedzę w dziedzinie ekologii. Dowiedzieliśmy się również, iż zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie od roku 2018 posiada status pomnika historii. Następnie oprowadził nas po przepięknym parku, który jest miejscem spacerów dla licznie przyjeżdżających tu turystów oraz dla dzieci i młodzieży wycieczek szkolnych. Zwrócił naszą uwagę na słynne dęby rogalińskie, z których najstarszy dąb o nazwie RUS liczy 800 lat. Ten urokliwy spacer dróżkami parkowymi, był dla nas bardzo przyjemną ścieżką edukacyjną.

Następnie autokarem pojechaliśmy do Leśnictwa Łękno, które wchodzi w obręb Nadleśnictwa Babki Lasy Państwowe. Wysiedliśmy przy pięknym Wigwamie,      a uwagę wszystkich przykuł napis: DLA LASU, DLA LUDZI.   W wigwamie leśnicy przygotowali dla nas poczęstunek , chętnie pokrzepiliśmy się kawą i pysznym plackiem. Kolejnym punktem programu był wykład prof. Andrzeja Czerniaka, który wysłuchaliśmy z wielką uwagą i zainteresowaniem.

Tym jakże udanym wyjazdowym spotkaniem z przyrodą, Zarząd GSUTW zaplanował podsumować rok akademicki 2020/2021.

Prezes Stowarzyszenia UTW p. Agnieszka Stopa powitała  gości, którzy zaszczycili swoją obecnością zaplanowane przez nas zakończenie roku akademickiego: Sekretarza Starostwa Powiatu Grodziskiego – Pana Tomasza Dolatę oraz Dyrektora OPS w Grodzisku Wielkopolskim, Pana Wiesława Kasprzaka oraz licznie uczestniczących w spotkaniu studentów Grodziskiego UTW. W kilku słowach przedstawiła działania Zarządu i Rady Programowej w tak trudnym okresie pandemii. Przedstawiła realizację zadań zawartych  w projektach, podkreśliła zabiegi Zarządu i Rady Programowej, aby studenci  w tym ciężkim okresie nie czuli się osamotnieni, realizując wykłady, ćwiczenia online. Podziękowała za zaangażowanie i starania Zarządowi  , Przewodniczącej i członkom Rady Programowej, Komisji Rewizyjnej oraz Paniom pracującym w biurze. Na koniec życzyła dobrego i udanego letniego wypoczynku, abyśmy wypoczęci  i pełni energii spotkali się we wrześniu.

Prezes  Agnieszka Stopa oraz Wiceprezes Ewa Wolińska podziękowały Zarządowi Stowarzyszenia IiTLiD w Poznaniu za zaproszenie nas do współpracy w tak wspaniałym projekcie „Windą do lasu…..” oraz  przedstawicielom Lasów Państwowych za organizację przyjęcia i poczęstunku, za wszystkie działania, abyśmy ten dzień wspominali z wielką sympatią i radością. Wręczyły okolicznościowe podziękowania oraz upominki promujące nasze miasto.

Dyrektor OPS p. Wiesław Kasprzak w kilku słowach odniósł się do jakże owocnej działalności naszego UTW dla grodziskich  seniorów, życzył wszystkim dobrego wypoczynku i lepszego czasu bez pandemii. Sekretarz Powiatu p. Tomasz Dolata zaskoczył nas wielkim prezentem, który przekazał nam z najlepszymi życzeniami od Starostwa i Starosty Powiatu Pana Mariusza Zgaińskiego. Prezentem okazał się duży głośnik z mikrofonem z funkcją bluetoouh, który ma służyć nam  w organizacji różnych spotkań. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panie Starosto.

W Wigwamie leśnicy rozpalili  ognisko, a na dużym grillu smażono kiełbasę. Nasz student Włodek Kroma rozstawił sprzęt grający, przygotował stosowną muzykę i rozpoczęła się biesiada, tańce i śpiewy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z formy jaką wybrali organizatorzy na zakończenie roku akademickiego. Oklaskami podziękowaliśmy za wysiłek włożony w przygotowanie tego spotkania, przede wszystkim Zarządowi i Radzie Programowej i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wracaliśmy rozbawieni, zadowoleni i uśmiechnięci.

Opracowała : Jadwiga Cicha

Zdjęcia : Bożena Iwaszkiewicz

 

Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie Kolejne spotkanie

Spotkanie autorskie Zachariasza Wojciechowskiego w grodziskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Data publikacji: 2021-06-25

W środę, 23 czerwca, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Wielkopolskim, seniorzy wzięli udział w spotkaniu z Zachariaszem Wojciechowskim, autorem książki, która przybliża historię i tajemnice rodziny słynnych piwowarów.

Inspiracją do powstania książki był odnaleziony pamiętnik córki Antoniego Thuma, Ireny.

    - We wspomnieniach i anegdotach historie i tajemnice żyły w pamięci rodziny już wcześniej, same prosiły się o opublikowanie. Na początku miały być krótkie opowiadania, potem pojawiła się koncepcja sagi rodzinnej i ta forma została utrzymana- zapowiadał na naszych łamach autor publikacji, Zachariasz Wojciechowski.

Książka trafiła do sprzedaży pod koniec maja. Dostępna jest w kilku punktach w Grodzisku Wielkopolskim, między innymi w sklepie z dewocjonaliami. O publikacji, inspiracjach do jej stworzenia i tajemnicach rodziny Thumów autor odpowiadał podczas spotkania w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, które odbyło się w środę, 23 czerwca.

Opowieść autora o książce dopełniały zdjęcia z rodzinnych albumów państwa Thumów, które zostały zrekonstruowane i pokolorowane przez Remigiusza Stopę.

Książka jest połączeniem wspomnień rodzinnych i fotografii zrekonstruowanych przez Remigiusza Stopę.

    Pan Remigiusz przywrócił im dawny blask, stworzył doskonalszą jakość materii fotograficznej. Jako autor portalu historycznego „Grodzisk – Moje Miasto” zaproponował mi wcześniej bezinteresowną pomoc i dotrzymał słowa. Barwna postać Antoniego Thuma mogłaby posłużyć do stworzenia fabuły filmowej, a tekst książki byłby gotowym scenariuszem. Chciałbym serdecznie podziękować Remigiuszowi Stopie, gdyż jego opracowania graficzne, często czarodziejskie umiejętności, podniosły atrakcyjność całego wydania.

Lightmoon Pracownia Kreatywna Remigiusz Stopa

Autor tekstu : Anna Borowiak

do stworzenia fabuły filmowej, a tekst książki byłby gotowym scenariuszem. Chciałbym serdecznie podziękować Remigiuszowi Stopie, gdyż jego opracowania graficzne, często czarodziejskie umiejętności, podniosły atrakcyjność całego wydania.

Lightmoon Pracownia Kreatywna Remigiusz Stopa

Autor tekstu : Anna Borowiak

Spotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha ZachariaszaSpotkanie autorskie Wojciecha Zachariasza

Wyjazd do Porażyna - Windą do lasu

Data publikacji: 2021-06-12

                Na leśnej polanie w Porażynie

Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (ZO SITLiD)            w Poznaniu zaproponował nam współpracę  w zakresie przeprowadzenia wśród seniorów  Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu  Trzeciego Wieku nieodpłatnych zajęć edukacyjnych w ramach projektu "Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna  o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki …”. Koordynatorzy ze strony Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa to - mgr inż.  Maria Szeląg – bliska znajoma naszej Wiceprezes Ewy Wolińskiej / stąd ta propozycja dla naszego UTW/,  mgr inż. Tadeusz Konieczny ,   z którymi to osobami byliśmy w kontakcie,  w związku z organizacją spotkań   oraz Prof. Dr hab. inż. Andrzej Czerniak

Działania mają na celu: Podniesienie świadomości o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wśród odbiorców kampanii oraz zwiększenie dostępności informacji dla osób niepełnosprawnych.

 Zawartość merytoryczna projektu składa się z tzw. 4 filarów :

1.Leśnictwo na rzecz Agendy 2030

2.Zmiana klimatu zagrożeniem dla życia i ładu społecznego na Ziemi

3.Uwarunkowania produkcji drewna w dobie antropocenu.

4.Las miejscem budowania kapitału społecznego.

Zaproponowano nam dwa spotkania:

Zajęcia na terenie Nadleśnictwa  Grodzisk   -  10.06.2021r.

   Początek zajęć godz. 13:00. Zakończenie według uznania uczestników. Miejsce: wiata na polanie edukacyjnej. Edukator 13:00 – 13:40: informacja o OSW Porażyn – historia  i aktualności, zajęcia  edukacyjne – wykład c.d.

 Bufet w wiacie: kawa, herbata, zimne napoje, drożdżówki.    Ognisko na polanie edukacyjnej wraz z zapasem drewna i szpikulcami do kiełbas. Rozpalenie ogniska – godz. 14 ta. ( godzina do ustalenia)

Zajęcia na terenie Nadleśnictwa Babki – 24.06.2021r.

godz. 12:00 miejsce przyjazdu: parking przy parku w Rogalinie (przejście z prelekcją
przez Rogaliński Park Krajobrazowy),

przejazd do leśnictwa Łękno (WIGWAM)  na godz. 14:00 – zajęcia edukacyjne, poczęstunek przy ognisku.

Do Porażyna zajechaliśmy grupą ok. 40 osób. Przed pałacem przywitali nas organizatorzy:

Pani mgr inż. Maria Szeląg,  prof. dr hab. Andrzej Czerniak. Przedstawiono nam Starszego specjalistę Służby Leśnej Nadleśnictwa w Grodzisku Wielkopolskim – Tomasza Kałka, który zapoznał nas z historią OSW Porażyn, oprowadził po pałacu oraz zapoznał nas z pięknym drzewostanem w parku wokół pałacu.

Na polanie edukacyjnej, w okazałej wiacie, wysłuchaliśmy wykładu młodej doktorantki mgr inż. Natalii Kartwik, asystentki Prof. Andrzeja Czerniaka – Czym jest las, o jego funkcji, gospodarce leśnej, ubocznym użytkowaniu lasu, czyli gospodarce łowieckiej, owocach runa leśnego, pies           w lesie, a także jak nie zginąć w lesie – dowiedzieliśmy się, co to jest słupek oddziałowy  i jakie spełnia on zadanie. Z naszej strony padło też wiele pytań, dowodem czego było wielkie zainteresowanie zagadnieniami.

W przerwie wykładowej była kawa, placek – poczęstunek od Grodziskiego Nadleśnictwa,       a po wykładzie ognisko, pieczenie kiełbasek i mile spędzony czas na długich rozmowach. Uczestnicy bardzo zadowoleni z pierwszego po pandemii covidowej spotkania, szczęśliwi wrócili do Grodziska.

Organizatorom składamy serdeczne podziękowanie za umożliwienie nam tak wspaniałego relaksu, połączonego z edukacją. Do zobaczenia w Babkach.

Relacja ze spotkania – Agnieszka Stopa

zdjęcia: Agnieszka Stopa i Barbara Radomska - Witczak

                

 

 Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.Windą do lasu - Porażyn 10.06.21r.

Wyjazd do Porażyna 10 czerwca br.

Data publikacji: 2021-06-09

Wyjazd do Nadleśnictwa Porażyn w ramach projektu ”Windą do lasu” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

W programie:

•13:00-13:40 zajęciae dukacyjne–zapoznanie z OSW Porażyn.

•od 14:00 ognisko na polanie edukacyjnej, zakończenie

 • Zbiórka 11:45 Targowisko przy „Promessie” Wyjazd o godz. 12:00
Zapewniamy bufet w wiacie: kawa,herbata, zimne napoje, drożdżówki kiełbaski + bułki

 

 

 

 

 

Rajd rowerowy do Woźnik

Data publikacji: 2021-06-04

W człowieku jest więcej tego, co możemy podziwiać niż tego, czym możemy gardzić”

/ A. Camus/

2 czerwca br. grupa naszych studentek wybrała się na wycieczkę rowerową do Woźnik do klasztoru Franciszkanów.

Celem naszej wycieczki było poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym naszej gminy. Wiosenny sezon rowerowy rozpoczął się, więc pragniemy wśród seniorów rozwijać to zainteresowanie turystyczne, propagować aktywne i zdrowe spędzenie czasu wolnego, rozbudzać zainteresowania fotografią okazów przyrody. A przede wszystkim zachęcić do większej aktywności fizycznej po długim okresie pandemii.

Zabierając ze sobą dobre humory i chęć wspólnego spędzenia czasu wyruszyliśmy w trasę , która wynosiła ok. 18 km.

Piękny słoneczny dzień prowadził nas przez Snowidowo do Woźnik.  Ten odcinek drogi był wspaniały, ale po pewnym czasie pojawiły się głębokie wy koleiny z błota . Rower trzeba było prowadzić.! Ale co to, dla seniorów.! Pokonaliśmy te trzy trudne  odcinki drogi wśród malowniczych pól. Dalej już tylko przed nami widoczny klasztor na wzgórzu Wyrwał.

Po półtora godzinnej jeździe dotarliśmy na miejsce podziwiając piękno budzącej się przyrody ,śpiew ptaków i czmychających zajęcy.

Dotarliśmy do celu. Wchodzimy do klasztoru ,a tutaj spotykamy naszych uczniów ze szkoły podstawowej nr 1 z opiekunami. Co za miłe spotkanie ! Wysłuchaliśmy razem  historii powstania tego klasztoru przez franciszkanina O. Waltera. Następne oprowadził nas po podziemiach ,a w nich trzy krypty z kilkudziesięcioma trumnami. Zawieszono tu też tablicę z nazwiskami wszystkich woźnickich reformatów, których w latach 1660-1836 było 91, w tym 16 zmarłych w opinii świętości.

Nasze koleżanki zabrały drożdżówki, kawę, aby na łonie natury razem z franciszkaninem  w miłej atmosferze skonsumować.

Otaczająca przyroda przyklasztorna, piękny słoneczny dzień, napawał nas ciszą i radością ze wspólnie spędzonego czasu po tak długim okresie   pandemii i domowej izolacji. Mimo oddalenia od innych miejscowości klasztor w Woźnikach jest coraz częściej odwiedzany przez pielgrzymów, turystów i wycieczkowiczów.

Ten wyjazd wspominam bardzo miło! Pogoda była idealna, zrobiliśmy dużo zdjęć, jedliśmy pyszne drożdżówki z owocem i odpoczęliśmy. Na pewno jeszcze kiedyś wrócimy w to miejsce!

Dziękujemy  Bożence naszej kierowniczce rajdu. Nasz rajd zaliczamy do udanych. Obejrzyjcie zdjęcia, które robiły: Basia, Bożenka Danka.

Rajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowy

Oferta wycieczki do Gruzji 22.09.-29.09.21r.

Data publikacji: 2021-06-01

Biuro Podróży Wilda Travel zaprasza na wycieczk do Gruzji w dniach od 22.09.-29.09-21r.

Zapoznaj się ze szczegółami tej wycieczki.

Załączniki:

 1. Oferta wycieczki do Gruzji (plik pdf 277KB)

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z autorem książki

Data publikacji: 2021-05-28

Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Browarem w Grodzisku Wielkopolskim, ale również z samym miastem, był Antoni Thum, wieloletni właściciel i dyrektor przedsiębiorstwa.

Rodzice Thuma pochodzili z terenów Austrii, on natomiast urodził się w Polsce, w Grodzisku Wielkopolskim. Od najmłodszych lat związany był z browarnictwem – kontynuował zresztą rodzinne tradycje. W 1922 roku, w wieku 36 lat, wykupił większość akcji grodziskich browarów, powołując przedsiębiorstwo pod nazwą Browary Grodziskie SA . Znany był z bardzo dobrych relacji z pracownikami; określano go mianem „kapitalisty z duszą socjalisty” . Kierowany przez niego zakład osiągał nadspodziewanie dobre wyniki. Produkty browarów eksportowano do 37 krajów (w tym do Stanów Zjednoczonych i Chin) . Sukcesy stały się podstawą podjęcia decyzji o rozbudowie przedsiębiorstwa, jednakże wybuch II wojny światowej zniwelował te plany. Głównym odbiorcą piwa podczas wojny była armia niemiecka, w tym oddziały Afrika Korps:

Piwo cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród żołnierzy gen. Erwina Rommela z Afryka Korpus. W latach pięćdziesiątych XX wieku w okolicach Tobruku odnaleziono zakopane w piasku skrzynki grodziskiego piwa, które podobno nadawały się do spożycia .

24 czerwca 2016 roku w na rogu ulicy Poznańskiej i Garbary w Grodzisku Wielkopolskim wzniesiono pomnik Antoniego Thuma projektu Jarosława Boguckiego. Pomnik jest pokłosiem inicjatywy radnego Dariusza Matuszewskiego, reprezentującego Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, który 25 czerwca 2015 roku podczas sesji rady miejskiej , zaapelował do władz Grodziska o upamiętnienie przedsiębiorcy pamiątkową tablicą. Wniosek został przyjęty, chociaż zamiast tablicy zdecydowano się na pomnik.

"Tajemnice - z pamiętnika Irki Thum, córki piwowara", to dzieło pióra Zachariasza Wojciechowskiego, prywatnie syna tytułowej Irki i wnuka piwowara. Autor przedstawia historię trzech pokoleń piwowarskiej rodziny Thumów, opisanych z pomocą pamiętnika mamy, Ireny Thum - Wojciechowskiej.

Pomnik Antoniego ThumaPlakat - zaproszenie na spotkanie

Opłata składki członkowkiej za II semestr

Data publikacji: 2021-05-12

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do członków naszego stowarzyszenia, którzy jeszcze nie uregulowali zapłaty 

za II semestr,aby wywiązali się z zadeklarowanego świadczenia wpłacajc w biurze lub przelewając na k-to stowarzyszenia. /nr k-ta podany na stronie /

Biuro czynne w środy od 13.00-15.00

Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19

Data publikacji: 2021-05-06

Niepokojące wyniki raportu: trudny dostęp do lekarza, brak badań i coraz gorszy stan psychiczny seniorów.

Badania „Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19” przeprowadzone przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z koordynatorami programu społecznego „Adamed dla Seniora” pokazują znaczne pogorszenie samopoczucia i kondycji zdrowotnej osób starszych z powodu pandemii.

W badaniach przeprowadzonych na przełomie roku 2020/21 wzięło udział 1 147 osób po 60. roku życia. Z raportu wynika, że osoby starsze mają problem z dostępem do stacjonarnej opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów. Co trzeci senior przez ostatnie pół roku nie wykonał nawet podstawowych badań diagnostycznych, chociaż odczuwał taką potrzebę.

Obecna forma opieki zdrowotnej nie satysfakcjonuje badanych. Blisko połowa seniorów ma problem w umówieniu się na tradycyjną wizytę w gabinecie, niezależnie od specjalizacji danego lekarza. Osoby starsze jednoznacznie stwierdziły, że mają większe zaufanie do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a e-wizyty czy teleporady nie są w stanie ich zastąpić ze względu na możliwość przeoczenia istotnych dolegliwości.
 

Czytaj całość publikacji "Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19"

Załączniki:

 1. Raport - Potrzeby i zdrowie Seniorów podczas pandemii COVID-19 (plik pdf 1230KB)

Ogólnopolski Biuletyn Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Data publikacji: 2021-05-04

Tematem numeru są "Dobre praktyki w okresie pandemii koronawirusa".

Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi artykułami!

Załączniki:

 1. Ogólnopolski Biuletyn Uniwersytetu Trzeciego Wieku nr 1/2021 (plik pdf 1950KB)

Bar Dworcowy tuż, tuż

Data publikacji: 2021-04-14

Bar Dworcowy tuż, tuż

W lipcu startuje Bar Dworcowy  w dawnej swojej lokalizacji. Mamy szansę przypomnieć sobie jak to dawniej było.

Nowe otwarcie to nowe możliwości.

Zainteresowani mogą skorzystać z wykupu dobrej jakości i po przystępnej cenie abonamentu obiadowego. W abonamencie taniej. Gotowy ciepły posiłek to oszczędność. Nie trzeba używać na ten cel mediów, środków czystości, nie ma odpadów surowców, nie ma niszczenia skóry dłoni.

Jest za to okazja do spotkania się o jednym czasie w Sali konsumpcyjnej i  wspólnego spożycia posiłku jak na wczasowej stołówce.  Jest też możliwość zabrania  posiłku do domu. Każdy dzień to nowy smak.  Nie trzeba zaprzątać swojej głowy co zrobić na obiad.

Wszelkich informacji na ten temat udzielają pracownicy Promessy pod numerem 695 810 440.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

Data publikacji: 2021-04-11

Grodzisk Wielkopolski, 31 marca 2021

S p r a w o z d a n i e

Z działalności Komisji Rewizyjnej Grodziskiego Stowarzyszenia     Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok 2020.

 

     Komisja Rewizyjna w składzie: Stanisława Napierała, Małgorzata Chojnacka, Irena Hubiak ,pełni swoje obowiązki na podstawie wyboru  przez ubiegłoroczne Walne Zebranie Członków na 3 letnią kadencję 2020-2023.Zadaniem Komisji jest kontrola wewnętrzna nad działalnością Stowarzyszenia oraz przedstawiania opinii do sprawozdana finansowego i merytorycznego na potrzeby Walnego Zebrania Członków w celu ich zatwierdzenia. Komisja spotkała się  po zakończeniu roku sprawozdawczego 2020 w dniach 18 lutego i  2marca 2021r.

      Stwierdza się ,że z uwagi na panującą pandemię COVID-19 działalność Uniwersytetu w roku 2020 była bardzo ograniczona. Część  działań odbywała się  online z uwagi na ograniczenia epidemiczne. Ograniczono spotkania grupowe. Niektóre zajęcia odwołano. Celem posiedzenia Komisji Rewizyjnej była kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia. Bieżąco monitorowano zgodność działalności zarządu ze statutem, uchwałami Walnego Zebrania i przepisami powszechnie obowiązującymi. Kontrolowano terminowość i prawidłowość opłacania składek .

     Zauważone drobne uchybienia  zostały uzupełnione. Przeprowadzono analizę sprawozdania finansowego i merytorycznego za rok 2020. Sprawdzono dane zawarte w sprawozdaniu z dokumentacją księgową. Błędów w zakresie sprawozdawczości finansowej nie stwierdzono. Księgi prowadzone są zgodnie z ustawą o rachunkowości przez Biuro Rachunkowe GROMAX w Grodzisku.  

     Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdania finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne zarządu .Opinia zostanie przedstawiona Ogólnemu Zebraniu Członków w celu zatwierdzenia omawianych sprawozdań. Możliwość zwołania Zebrania będzie możliwa po zniesieniu ograniczeń epidemicznych  w terminie do 30 września br. Komisja jednocześnie przedstawi sporządzone  sprawozdanie ze swojej działalności za rok 2020 , które po rozpatrzeniu  winno być zatwierdzone przez najbliższe posiedzenie Walnego Zebrania Członków.

     Podjęte uchwały znajdują się w dokumentacji komisji rewizyjnej.

                                                                             Sporządziła:
                                                                             Stanisława Napierała – przewodnicząca KR;

Załączniki:

 1. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej (plik pdf 114KB)

Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku za rok 2020

Data publikacji: 2021-04-08

Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku za rok 2020

Sprawozdanie obejmuje działania Zarządu na rzecz naszego stowarzyszenia okres II półrocza roku akademickiego 2019/2020          i I półrocze roku akademickiego 2020/2021. Z początkiem roku 2020      w styczniu uczestniczyliśmy w „Nocy Biologów” na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, odbyliśmy też spotkanie z muzyką – „Sławni TENORZY”, które przygotował Kamil Sikorski, a także mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu wspomnień po wycieczce studentów do Gruzji, które przygotowała kol. Barbara Radomska–Witczak. W miesiącu lutym uczestniczyliśmy w wykładzie na temat „Ludność żydowska w Grodzisku Wielkopolskim”, prelegent Piotr Bartkowiak. W marcu odbyliśmy spotkanie z Posłem na Sejm RP        dr hab. Killionem Munyamą, który w ciekawy sposób przybliżył swoją postać, opowiedział o swojej karierze, życiu,  rodzinie, nawiązał do faktu,  że czuje się Polakiem.  Ostatnim naszym spotkaniem było Walne Zebranie Członków GSUTW, na którym w końcowym etapie ogłosiliśmy, iż zawieszamy zajęcia, z powodu zagrożenia epidemiologicznego, związanego z COVIT-19.              

  W związku z tym nie odbyliśmy planowanych spotkań, wykładów, wyjazdu do Warszawy czy Świnoujścia  i wiele innych zaplanowanych działań.  Nastała cisza, pustka, brak kontaktów i ogólny strach przed zarażeniem się.

W kwietniu została podpisana umowa z Urzędem Miejskim dotycząca  projektu, pt. „Senior młody duchem, czyli zdrowy, sprawny i ciekawy świata”,  który to projekt  uczestniczył   w  konkursie  wsparcia zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, organizowanym przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Na ten cel otrzymaliśmy wsparcie      w wysokości 7.500 zł. i obejmował takie zadania jak:

1- cykl zajęć edukacyjnych -4 wykłady i 1 warsztat

2-  cykliczne zajęcia /20 zajęć/ gimnastyki umysłu i ćwiczeń na inteligencję

3- zajęcia sportowe na strzelnicy / 10 zajęć/ oraz VII TURNIEJ STRZELECKI dla UTW w Wielkopolsce o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, zorganizowane będą w Wiejskim Centrum Sportu i Rekreacji "Wigwam"          w Zdroju.

Sytuacja stała się niekomfortowa, gdyż  przekazane pieniądze należało wykorzystać. Wykłady zrealizowano online, publikowano je na naszej stronie internetowej, na facebooku, przekazywano też nagrania drogą sms. W ramach zajęć sportowych na strzelnicy              i planowanego TURNIEJU zorganizowano w miesiącu czerwcu ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO, połączone  z wykładem „Śmiech to zdrowie” oraz poczęstunkiem. Spotkanie odbyło się           w WCSiR „Wigwam” w Zdroju przy sporej liczbie uczestników.

Czas pandemii trwał, Zarząd miał świadomość, iż nasi studenci tęsknią za spotkaniami, dlatego we wrześniu ponowiono spotkanie w Zdroju, organizując Inaugurację Roku Akademickiego 2020/2021. Zorganizowano ponownie zajęcia na strzelnicy i szereg zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.

Uruchomiono we wrześniu nasze biuro, przyjmowano składkę członkowską /Uchwała Zarządu o wpłacie połowy czesnego/, zakładano, że pandemia ustąpi, że wrócimy do naszych spotkań. Niestety coraz więcej ograniczeń uniemożliwiło nam planowanych działań. Zarząd w listopadzie podejmuje uchwałę                                    o usatysfakcjonowaniu członków GSUTW, szykując paczki na MIKOŁAJA. W większej ilości paczki rozdano w PROMESSIE, osobom, które nie dotarły rozwieziono do domów.

Smutny rok 2020, głęboko zapisał się w naszej pamięci. Pożegnaliśmy też naszych Studentów – Kol. Marię Bartkowiak, Kol. Bronisława Kaczmarka.   Kochani ! nie traćmy nadziei, wierzmy, że jeszcze będzie dobrze, że wszystko wróci do normalności, mamy bowiem kolejne plany do zrealizowania. Życzę wszystkim Studentom  wytrwania           i w zdrowiu przetrwania tego ciężkiego czasu.

                                                                            Prezes GSUTW

                                                                           Agnieszka Stopa

 

Załączniki:

 1. Bilans (plik pdf 3559KB)

Życzenia

Data publikacji: 2021-03-29

Drogim Studentom w tak trudnym dla wszystkich czasie 

   Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie
najbliższych osób

W imieniu Zarządu, Rady Programowej Grodziskiego Stowarzyszenia UTW

Z-ca Prezesa GSUTW    Przewodn. Rady Programowej     Prezes GSUTW

/-/Ewa Wolińska         /-/ Barbara Radomska-Witczak        /-/Agnieszka Stopa

Załączniki:

 1. życzenia (plik pdf 188KB)

Otrzymane życzenia

Data publikacji: 2021-03-29

Z okazji zbliżających Świąt Wielkanocnych

w imieniu grona dziekańskiego oraz całej społeczności Wydziału Biologii

składam Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności a także spokoju

w gronie najbliższych. Niech ten szczególny czasbędzie okresem zadumy, wyciszenia

i prawdziwej radości przynosząc siły do dalszego  realizowania planów osobistych i zawodowych.

               Prof.UAM dr hab.Beata Messyasz

                            Dziekan

                        

życzenia od ....życzenia od ....życzenia od ....życzenia od ....życzenia od ....życzenia od ....

Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku zaprasza

Data publikacji: 2021-03-19

Przesyłam plakat informacyjny do elektronicznej formy kontaktu w ZUS w dobie pandemii.

Bardzo prosimy o rozpropagowanie  wśród członków stowarzyszenia.

 Łączę wyrazy szacunku

 Teresa Pawliczak

kierownik inspektoratu

 Zakład Ubezpieczeń Społecznych

I Oddział w Poznaniu

Inspektorat w Grodzisku Wlkp.

Ul. Żwirowa 6, 62-065 Grodzisk Wlkp.

tel. 61 444-97-87

 

Załączniki:

 1. Plakat e-wizyta rezerwacja (plik pdf 42KB)

Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku zaprasza

Data publikacji: 2021-03-08

Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku Wlkp.

                     zaprasza

Studentów UTW na dyżur telefoniczny w sprawach emerytalno-rentowych

w dniu 17 marca 2021r. w godzinach od 1000 - 1300

                   telefon 61 444 97 87

 

Konkurs Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego

Data publikacji: 2021-02-23

Drodzy Studenci!

Przystępujemy  do konkursu ogłoszonego przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego,  „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym” i pracujemy nad projektem.

Zgodnie z założeniami konkursu, działania ujęte w projekcie mają przyczynić się do:

- podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej seniorów,

- uaktywnienia seniorów,

- rozwinięcia  ich pasji i zainteresowań,

- zintegrowania seniorów   i zwiększenia ich udziału w życiu środowiska lokalnego

- ograniczenia  izolacji i samotności seniorów

- podniesienia wiary seniorów we własne możliwości.

W związku z tym proponujemy następujące działania

ZAJĘCIA SPORTOWE

- zajęcia z JOGI

- gimnastyka w wodzie – Basen Reśliński

- gimnastyka ogólnorozwojowa dla seniorów

- Nordic Walking

- Turniej sportowy dla grodziskich seniorów –„ CSiR Wigwam w Zdroju”

- wycieczki rowerowe trasami turystycznymi Grodziska Wielkopolskiego

WYKŁADY

- działania Gminy Grodzisk Wielkopolski na rzecz ochrony środowiska. Warunki pozyskania dotacji na inwestycje proekologiczne dla indywidualnych gospodarstw domowych.

- warsztaty dydaktyczne, dotyczące ochrony przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej – Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego    w Jeziorach  UAM w Poznaniu, połączone ze zwiedzaniem Wielkopolskiego Parku Narodowego.

- Wykład „Jedzenie to leczenie” , czyli wpływ nawyków żywieniowych na zdrowie człowieka.

- Wykład psychologa – „Jak wyjść z traumy izolacji covidowej”

- Wykład „ Jak nie dać się depresji”

- Warsztat z zakresu podologii i kosmetologii – „Jak zadbać o dobrą kondycję naszego ciała”

- Cykl Warsztatów – „Umiejętność posługiwania się e-mediami”

 

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

- Cykl zajęć z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych oraz materiałów pochodzących z segregacji odpadów.

- Cykl zajęć z zakresu gimnastyki umysłu, kontynuacja działań z poprzedniego projektu.

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

- Zakończenie Roku Akademickiego 2020/2021 i Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022, połączone z wykładami okolicznościowymi.

- Ścieżka dydaktyczna w Porażynie, połączona z ogniskiem.

 

 W związku z brakiem możliwości spotkania się z Państwem z powodu Covid – 19, zmuszeni jesteśmy do takiej drogi konsultacji.

Ewentualne propozycje  innych działań, względnie uwagi do zaproponowanych powyżej zajęć , a także deklarację udziału w proponowanych zajęciach( ważne do utworzenia grup)  prosimy kierować do dnia 28 lutego br, pod nr telefonów

693 738 780 ,  534 038 715 ,   782 685 975

lub drogą e-mailową: jaga_grodzisk@o2.pl

b.radomska-witczak@wp.pl

dgrzanowska@op.pl

 

Propozycje wycieczek z Biura Podrózy"ODKRYWCA"

Data publikacji: 2021-02-17

Dzień dobry :-)

W załączniku krajoznawcze propozycje na maj i czerwiec. Póki co, zagranica musi poczekać. Na sierpień ( raczej 2 połowa) planuję wyjazd na 8 dni poza granicę, szczegóły wkrótce. Czekam na odpowiedzi z hoteli. Ciężko cokolwiek teraz ustalić.

Na te wycieczki (tutaj) można się zapisywać (bez wpłaty na ten moment). Nie zbieram opłat, tylko deklaracje czy jeśli sytuacja pozwoli będą w ogóle chętni. Teraz musi to wystarczyć. Jakie będą zasady pewnie więcej dowiemy się w kwietniu. Nie sądzę by szybciej ustalono reguły podróżowania. I mam nadzieję, że się to wszystko uspokoi tak byśmy mogli wystartować :-)

 

Uściski i  serdeczne pozdrowienia

Anna Kunysz - Rybińska

Załączniki:

 1. Łowicz Mazowsze (plik pdf 302KB)
 2. Majówka na Mierzei i Żuławach (plik pdf 317KB)
 3. Ślesin - Gosławice (plik pdf 406KB)
 4. Tum i Łęczyca (plik pdf 257KB)
 5. Żerkowsko - Czeszewski PK z p. Łęckim (plik pdf 352KB)
 6. Żyrardów (plik pdf 242KB)

Biuro GSUTW czynne w środy

Data publikacji: 2021-02-08

Witam serdecznie!

 • Uprzejmie informujemy, iż od środy 10 lutego , w każdą środę wznawiamy funkcjonowanie biura GSUTW od 1300 - 1500
 • przyjmowane też będą wpłaty na II półrocze obecnego roku akademickiego.
 • Pozdrawiamy
 • Zarząd GSUTW
 • NOWY NUMER DO BIURA GSUTW  791 983 323

Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...